Szörnyű tragédia a Forma-1-ben: 5 néző vesztette életét – 1975

Hírek

Fotó: DPPI

41 esztendővel ezelőtt ezen a napon szörnyű tragédia történt a Spanyol Nagydíjon, ami 5 néző életébe került.

A Forma-1 történetének 254. nagydíja fekete dátummal vonult be a történelemkönyvekbe, mivel az több halálos áldozatot is követelt a Montjuïc Park versenypályán, ami abban az évben a Spanyol Nagydíjnak adott otthont.

A mezőnyben olyan versenyzők foglaltak helyet, mint Niki Lauda, Clay Regazzoni, James Hunt, Mario Andretti, John Watson, Patrick Depailler, Tom Pryce, Jochen Mass, Jody Scheckter, Carlos Reutemann, Jacky Ickx, Alan Jones, vagy épp Emerson Fittipaldi.

Az időmérő edzésen Lauda zárt az élen a Ferrarival, közvetlen a csapattársa, Regazzoni előtt, míg a harmadik helyre 4 tizedmásodperces hátrányban Hunt ért oda. A brit legenda mögött pedig Andretti volt, aki csak 1 tizedmásodperccel volt lassabb a Parnelli volánja mögött a Hesketh versenygépénél.

A 10. rajtelsőség ünneplő Lauda öröme sokáig nem tarthatott, mivel egy baleset miatt azonnal kiesett, miután Andretti eltalálta őt hátulról és az osztrák végül nekiütközött a csapattársának. A Ferrari másik autóját összekalapálták a bokszban, így az vissza tudott térni a pályára.

A versenyt végül a 29. körben leintették, egy szörnyű tragédia miatt, amiben 5 néző vesztette életét. Rolf Stommelen és Carlos Pace súlyos balesete miatt rengeteg alkatrész repült szét a pályán, ami emberéletekbe került.

Stommelen a balesetben eltörte a lábát és a csuklóját, valamint két bordája is megrepedt. A német versenyző ugyan felépült a balesetből, és a szezon végén újra rajthoz állt, 1983. április 24-én 39 évesen elhunyt egy riverside-i verseny baleset következtében, miután a Porsche 935-ös versenygépének eltört a hátsó szárnya.

Az 1975-ös nagydíjon az idő előtti leintés miatt csak fél pontokat osztottak ki. A futamot Mass nyerte meg a McLarennel. Érdekesség, hogy ez volt pályafutása első és egyben utolsó győzelme is az F1-ben.

Másodikként Ickx-et intették le a Lotusszal, közvetlen Reutemann és a Brabham előtt. Ickx esetében ez volt a 25. és utolsó dobogó az F1-ben.

Amennyiben a későbbiekben sem szeretnél lemaradni a Forma-1 és a motorsport híreiről, kérjük, lájkold a GP-live.hu Facebook-oldalát.